Jump to content

Netduma GREECE - CYPRUS


Recommended Posts

Εχουνε εισαγει το hyper lane γι αυτη τη δουλεια Knomax που δινει προτεραιοτητα στα παιχνιδοπακετα εναντι οτιδηποτε αλλου.

Προσπαθω να σε προλαβω γτ εχω ασχοληθει αρκετα με dd-wrt (εχω κανει brick και κανα δυο Linksys) και πιστευω οτι το Netduma μας "ταιριαζει" καλυτερα, επειδη ειναι περισσοτερο προσανατολισμενο στο gaming και οχι στη λογικη του all-in-one του open wrt.

Δεν αντιλεγω ομως οτι το open wrt ειναι ενα εξαιρετικο project. Μακαρι να ειχα περισσοτερο χρονο να ασχοληθω :)

Link to comment
Share on other sites

Ωραια ...αν χρειαστω βοηθεια τοτε ελπιζω να με βοηθησεις.

Ωραιο το hyper lane αλλα αλλο πραγμα ειναι το SQM.......το hyper lane εχω την εντυπωση οτι ειναι ενα απλο QOS....γιατι το λεω αυτο?Ειτε βαλω την κονσολα μου στο hyper lane ειτε οχι αν δεν "σκαλισω" και τις "μπαρες" απο πανω στο dsl reports παιρνω τουλαχιστον Β..μην πω C....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα...τελικά πρέπει οπωσδήποτε να ενσωματώσουν το fq_codel στο επόμενο update....εχω ενα Tp-link σε bridge mode σαν modem μόνο....ένα Tp-link wr-1043nd v3 και "φλασαρα" το dd-wrt ...ενεργοποίησα το fq_codel σε αυτό...DMZ  το netduma στο dd-wrt....στο netduma upload/download στο 100%.

 

Τεστ στο dslreports.....μαντεψε....Α+ ολα ευκολα...πανω απο 2-3ms δεν ανεβαινε.....κλεινω το fq_codel....ξανα τεστ....τις συνηθισμενες τιμες που ειχα και πριν....φυσικα επρεπε να σκαλισω το upload/download για να εχω Α+.

 

Τεστ σε παιχνιδι.....φιλε τελειο hit detection...."χτυπας" 2-3 σφαιρες και ο αλλος ειναι "κατω".....σε βαρανε..."κοκκινιζεις" αλλα δεν λες να πεθανεις...το τεστ το εκανα σε παιχνιδια 2 μερες τωρα για να αποκλεισω την πιθανοτητα της "τυχης".

 

Link to comment
Share on other sites

^^ Ωραιος. Αφου βλεπεις διαφορα, αξιζε τον κοπο. Ισως να πρεπει να ανοιξεις και νημα με οτι εκανες και οτι παρατηρησες.

 

 

Παιδες, για να εχουμε  μια εικονα του καθενος, ανεβαστε κι εσεις κανα πινακακι σαν το παρακατω .

 

Το δικο μου SETUP :

 

PROVIDER:                    COSMOTE (OTE)

UP/DOWN :                    30 Down / 2.5 Up

ΠΕΡΙΟΧΗ  :                     Π. ΦΑΛΗΡΟ - ΑΤΤΙΚΗΣ

HARDWARE :                 TP-LINK TD-W9980 --> NETDUMA --> PS4 / PS3 

BASE PING (8.8.8.8)      50-60 ms

GAMES :                        COD 

ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ SERVER :  OΛΛΑΝΔΙΑ (50-67 ms)

CC                               :   90% - 60%

BUFFERBLOAD          :   A, A+,C

Link to comment
Share on other sites

Το δικο μου SETUP

 

 
PROVIDER:   Forthnet VDSL
 
UP/DOWN :   4.6 Up / 47 Down
 
ΠΕΡΙΟΧΗ  :   ΜΥΤΙΛΗΝΙΟΙ-ΣΑΜΟΣ
 
HARDWARE :  TP-Link TD-W9980 --> TP-Link WR1043ND v.3 (DD-WRT) --> NetdumaR1-->PS3
 
BASE PING (8.8.8.8) :   24-28 ms
 
GAMES :    COD
 
ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ SERVER :  Απο Ελλάδα (HOST) 
 
CC  :    100% (την "δουλειά" την κάνει το DD-WRT)
 
BUFFERBLOAD  :  A+,A+,A
 
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...